TÉMA Půst

Půst

Půst není jen obyčejná hladovka nebo dieta, kterou drží lidé kvůli hubnutí. Půst funguje jako psychická očista i jako očista těla, je nezbytnou součástí východních náboženství.

Slovo půst znamená německy fasten. Je odvozeno od gótského slova fastan - zastavit se, sečkat. Z toho vyplývá, že půstem pozastavíme naši každodenní rutinu, čímž je například stravování nebo zábava. Půst souvisí s pokáním. Půstem můžeme sledovat změny našeho organismu, změny, které nám přináši na duši i těle.

Půst se využívá hlavně v různých náboženstvích. Židé se postí vždy před nástupem židovského roku. Dospělí nic nejí, nepijí, někteří se postí deset dní před hlavním svátkem. Devět dní počínaje dnem prvního jarního úplňku.

Tradiční křesťané se postí před Velikonocemi, kdy Popelační středa a Velký pátek jsou hlavními postními dny.

Pravoslavní křesťané mají postní zvyky mnohem složitější a přísnější. Před Velikonocemi je jejich půst delší, dále se postí před Vánocemi a některé dny během roku.

Nejznámější půst je islámský. Trvá až měsíc a nazývá se Ramadán. Ramadán je 9. měsíc islámského kalendáře a musí ho dodržovat všichni muslimové. Celý měsíc je chápán jako modlitba a lidé se zdržují jídla, pití, kouření, žvýkání a souložení od východu do západu slunce. Z toho vyplývá, že se v noci často připravují různé zábavy, kde se holduje pití, jídlu a kouření. Výjimku v tomto období mají pouze malé děti, těhotné a kojící ženy, staří a nemocní.

Rizika půstu pro naše zdraví

Náhlé postění je velkou očistnou zátěží pro náš organismus a bez lékařského dohledu mohou nastat následující obtíže:

 • dnový záchvat, jelikož narůstá hladina kyseliny močové
 • ledvinové poruchy
 • srdeční poruchy
 • diabetické obtíže
 • možnost prohloubení zánětlivých, rakovinových procesů
 • psychické obtíže - deprese, stres

Přínosy půstu

 • při odvykání od alkoholu, kouření
 • očištění organismu
 • při onemocněních gastrointestinálního traktu
 • při obezitě


Každý člověk by se měl naučit občas postit, ale nesmí se zapomenout, jaká rizika jsou s půstem spojená, a pokud si není člověk jist nebo má nějaké zdravotní obtíže, měl by se nejdříve poradit se svým lékařem.

 

Absolvovali jste někdy půst. Jaké měl na vás účinky?

Půst patří do témat
 • desetidenní očista Zdeňka 04.08.2011 19:23:20

  Četla jsem knihu o deseti denní očistě ,název si nepamatuji ,ale nabudilo mně to. Prodělala jsem to o tři-týdenní dovolené. Ráno jsem vypila litr studené vody s dvěma kávovými lžičkami soli. Pak jsem vypila za hoďku šálek projímadla a místo jídla jsem si rozmixovala ,půlku citronu se šlupkou ,dvě lžíce javorového sirupu a špetku kajenského pepře ve třetince vody. Používala jsem diamantovou vodu. To jsem si dala čtyřikrát až pětkrát denně. Mezi tím ,abych se ohřála jsem směla pít jen mátový čaj. Večer zase lehký projímavý čaj.To jsem vydržela deset dní ,bylo to v srpnu a upozorňuji ,že když nejíte je vám zima. Průjem nebyl tak hrozný protože ,byl bez jídla. Cítila jsem se lehká a svěží ,protože se tělo nenamáhalo trávením ,ale čištěním. Devátý den se mi důkladně vyčistily střeva ,vždycky jsou ve střevech usazeniny které vyvolávají neplechu. Jíst jsem začala opatrně ,byla jsem o šest kilo lehčí a optimističtější. Upozorňuji ,každý to nesnese ,ale já si to zopakuji je to prospěšné.

  • Re: desetidenní očista Veronika 25.10.2012 16:58:21

   Ahojky.Četla jsem tvůj přispěvek na pust ,mohla by jsi mi preposlat rady ,jak ti to prospelo :-)Děkuji Veronika.

 • pustevna bosanka.cz swen 10.06.2012 15:52:49

  ahoj,
  kdo bych chtěl držet půst a trochu pomoci, tak vzniká první pustevna www.bosanka.cz

 • zkusit půst Žaneta 12.08.2010 12:30:33

  Ráda bych ho zkusila, ale nevím, jestli bych to zvládla, obávám se, že nestačí nejíst, že je kolem toho víc věcí, které se musí dodržet, aby měl půst smysl. A nevím které...

  • Re: zkusit půst Hana 01.02.2012 09:42:42

   tady je podrobný návod na Šankhaprakšánu, osobně jsem ji ještě nezkoušela :
   http://www.zdravi-az.cz/Ocista_tlusteho_streva_02.php

 • půst Milly 16.11.2010 20:28:51

  Postim se jen při úplňku, je to příjemný pocit být druhý den lehčí..ráda bych se postuponě dostala k indickému celodennímu půstu, kde se pije slanná voda a dělají se při tom cviky, co jsem slyšela ,ale jetě jsem na to nikde nenarazila, abych dodržela správný postup ...

  • Re: půst Kacka 21.06.2011 16:19:16

   Ahoj,
   to s tou slanou vodou, to neni půst. To je průplach střev. To ráno (někdy o víkendu radši) vstaneš a vypiješ sklenku slané vody. Uděláš sérii cviků, aby se ti voda dostala do střev a několikrát opakuješ. Nakonec buděš chodit na záchod a vylučovat onu slanou vodu. A tim se ti střeva pročistí. No a až budeš s výsledkem spokojená, tak toho necháš a dáš si misku rýže s máslem (nejpozději do půl hodiny). Ta je povinná, jinak to v těle napáše neplechu. No a pak se stravuješ pouze lehce, vynecháš maso a mléčné výrobky, alkohol... a celkově nezdravá jídla.
   Tady máš konkrétní návod:
   http://www.cinska-medicina.info/joginske-cisteni-streva

 • Půst novina 19.12.2010 20:28:46

  Myslím,že když se nejí jeden den, tak se nic neděje, naopak je to zdravé při nastartování nějaké diety..

 • půst jkrej 14.12.2010 22:08:16

  Tak vyzkoušela jsem už všechno možné, ale půst ještě ne. Nemám odvahu zůstat celý den bez jídla, ale třeba se k tomu časem dostanu,

 • půst josifek 11.12.2010 21:16:08

  Myslim, ze napr. alepson jeden den půstu v tydnu je urcite pro organismus prospesny. Nebo proste jen alespon jeden den v tydnu lehci jidla a v min. mnozstvi.

 • půst lucka 13.08.2010 08:42:48

  no 4týdny bez jídla bych určitě nevydržela, je to vůbec zdravé takhle dlouho nejíst?

 • půst Petr 12.08.2010 17:47:03

  Půst praktikuji vždy v jarním období již několik let. Nejím 3-4 týdny. Důležitý je však dobrý pitný režim, aby se toxiny mohli z organizmu vyplavovat močí. Psychicky se připravuji již měsíc předem, určím datum kdy začnu ( stanovuji ho na úplněk). Většinou tak již dva dny přestávám mít hlad. Konec půstu neurčuji já, ale mé tělo tím, že dostanu silný hlad. Během půstu hlad nemívám, nebo jen nevýrazný, který po napití ustoupí. Piji většinou jen čistou vodu, ale pokud mé tělo dostane chuť na ovocnou či zeleninovou šťávu, tak mu ji klidně dopřeji. Zastávám názor, že tělo si samo nejlépe řekne co chce. Během půstu lehce sportuji, aby nedocházelo k nadněrnému odbourávání svaloviny. První týden půstu si dělám ob den klistýr, abych odstranil toxiny ze střev. Po půstu jsem vždy více svěží a lépe se cítím. Jsem vegetarián, což možná také hraje roli neboť můj organizmus je díky tomu celoročně v dobré pohodě a kondici. Pokud se do půstu pustíte a bude vám špatně, tak ho určitě přerušte. Půst má tělu pomoci a pokud je vám špatně , tak vám škodí je třeba něco změnit nebo postupovat zpočátku méně radikálně. Hlavně naslouchejte svému tělu, když vás něco bolí nebo je vám zle tělo žádá o pomoc, chce aby jste ho přestali přetěžovat a pomohli mu se regenerovat. Většina lidí si však vezme prášek proti bolesti a tí ten varovný a prosebný signál vypne to je ale špatný přístup.

 • Komentář byl smazán administrator 12.08.2010 15:11:16

 • půst administrator 12.08.2010 15:11:12

  postit se můžete všemožným stylem a každý půst s sebou nese něco jiného.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Poradna na téma Půst

Diskutujte na téma Půst

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku