TÉMA Půst
Půst

Půst

Půst funguje jako psychická i tělesná očista, je nezbytnou součástí východních náboženství.

Půst je určitý druh hladovky, ale spíše než ke zhubnutí slouží k pročištění organismu. Účinky půstu můžeme vnímat nejen na svém těle, ale i na psychice.

Půst v náboženství

Půst v podobě, jak ho praktikuje většina východních náboženství, není pouze odříkání jídla a alkoholu. Jeho cílem je celkové zklidnění, jakési zastavení (půst - německy fasten - zastavit se, sečkat).

Židovský půst

Židé drží několik půstů během celého roku. Nejznámějším je půst u příležitosti židovského svátku Jom kipur.

Křesťanský půst

Tradiční křesťané se postí před Velikonocemi na Popeleční středu a Velký pátek. Pravoslavní křesťané mají půst před Velikonocemi mnohem delší, postí se také před Vánoci a některé další dny v roce.

Islámský půst

Nejznámější a také nejdelší půst. Islámský půst Ramadám trvá měsíc, dodržují ho všichni muslimové. Celý měsíc je vlastně modlitba, muslimové nejedí, nepijí, nekouří, nesouloží od východu do západu slunce. V noci se naopak pořádají divoké zábavy, kde se holduje jídlu, pití, kouření.

Účinky půstu na zdraví

 • celková očista těla
 • pročištění pleti
 • posílení funkce ledvin a jater
 • úprava metabolismu - zhubnutí lidí s nadváhou, přibrání lidí vyhublých, kterým špatně funguje metabolismus
 • zlepšení paměti a koncentrace
 • celkové pozitivní naladění

Během půstu je nutné hodně pít, nejlépe čistou vodu, aby veškeré škodlivé látky mohly z těla jednoduše odejít.Články na téma Půst


Adresář

Poradna na téma Půst

Diskutujte na téma Půst

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku